“Ghidul oficial cele mai frumoase sate din România”

17 - Apr - 2021 11.00 am

Miercuri 29 februarie 2012 ora 11, la Muzeul Național al Satului Dimitrie Gusti din București a avut loc lansarea GHIDUL OFICIAL CELE MAI FRUMOASE SATE DIN ROMÂNIA unde regăsim și localitatea 2Mai. Acest unic material de promovare a satului românesc a fost editat cu sprijinul fiananciar al Ambasadei Franței în România, a delegației Wallonie – Bruxelles și al principalului sponsor și partener,  SC Napolact România.

La eveniment au participat peste 200 de iubitori ai satului românesc, printre care – dna Fabienne Reuter delegata Wallonie – Bruxelles, Stanislas Pierret și Jean Baptiste Cuzin – reprezentând Ambasada Franței în România, dna Carmen Moraru Director General al Ministerului Dezvoltării Regionale și Turismului, dna Maria Stoian Președintă Antrec România, dl. Marian Chiracheș – reprezentând Napolact România, dl. Bruno Roche – Președinte al Camerei de Comerț Franceze, primari ai localităților prezente în ghid, reprezentanți ai asociațiilor partenere, reprezentanți ai ambasadelor, reprezentanți ai consiilor județene Arad, Bacău, Tulcea, Prahova, Dâmbovița, Argeș, Călărași și Iași.
După ceremonia de înmânare a ghidurilor dlor primari și reprezentaților localităților prezente în ghid, cei prezenții au fost invitați să deguste produse specifice din satele românești. Evenimentul de lansare a continuat cu Seminarul de bune practici – Cele bune să se adune în satul românesc, unde s-au prezentat proiecte și inițiative pentru pomovarea și dezvoltare satului românesc.

La finalul zilei doamna Fabienne Reuter reprezentând Delegația Wallonie – Bruxelles a felicitat echipa care a realizat ghidul Cele mai frumoase sate din România, pe domnii primari membri ai asociației în cadrul unei recepții.